Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Giriş Yap


Tui na Masajı

Tui na Masajı 28 Ağustos 2016

Tui na Masajı Hakkında

Kökeni eskilere dayanan bu masaj türü, ülkemizde pek bilinmiyor. Ancak günümüzde yavaş bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. Tui na masajı, 4000 yıl önce bulunan ve Uzakdoğu ülkelerinde uygulanmaya başlayan bir masaj türüdür.

Fiziksel ve ruhsal etkileri olan bu masaj türü, el ve başparmaklar yardımı ile uygulanıyor. Uygulanışı son derece basit olmasına karşın, herkesin yapamayacağı bir masaj türüdür.

Tui na Masajı Nasıl Uygulanır?

Uzakdoğu felsefesinde, yaşam enerjisi anlamına gelen chi enerjisi, her insan vücudunda bulunan ve kaynağını doğadan alan bir enerji türüdür. Chi enerjisinin akışını sağlayan ve her insan vücudunda bulunan 7 nokta vardır. Bu noktalara çarka noktaları adı verilir. Herhangi bir nedenden dolayı bu enerji noktalarının tıkanması, doğa ile olan enerji bağının kesilmesine ve insan vücudunda bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Tüm masaj uygulamalarının amacı, bu noktaların tekrar açılmasını sağlamaktır.

Bu masaj türü de bunu amaçlar. Chi enerjisini dengeleyici etkisi bulunan bu masaj türünde, ağırlıklı olarak ayaklar masaja konu oluyor. Tui na masajı bir tür ayak masajıdır da denilebilir. Masaj uygulamasına başlamadan önce, ayakların iyice yıkanması ve kurulanması gerekiyor.

Ayak tabanının ortasından başlayarak, ayakuçlarına kadar, parmaklar ile hafif bir baskı uygulanır. Aynı şeklinde baş parmak ve işaret parmağı yardımı ile ayak topuklarına doğru sıvazlama ve yoğurma hareketleri tekrarlanır.

Bu uygulama, her seferinde 50 tekrarı bulmalıdır. Ayak tabanı, topuklar ve parmak uçları periyodik olarak ve 50 tekrar olmak üzere, birkaç kez ovalanır ve sıvazlanır.

Aromatik Yağlar ile Tui na Masajı

Aromatik yağlar ile yapılan tui na masajı, daha etkili olabiliyor. Bitkilerin köklerinden ve yapraklarından elde edilen aromatik yağlar ile bu masaj türü uygulanabiliyor. Öncelikle çok az bir miktar aromatik yağlardan tüm avuç içini kaplayacak şekilde sürülüyor. Sonra başparmaklardan başlayarak, ayak tabanının ortasına doğru, önce yavaş sonrasında ise biraz sert bir baskı uygulanıyor.

Uygulanan bu baskılar sıvazlama ve yoğurma şeklinde oluyor. Yağın, ayak tabanına ve ayak parmaklarına iyice dağılması sağlanıyor. Başparmak ve işaret parmağı yardımı ile parmak uçları, ovalanıyor. Aynı şekilde başparmak yardımı ile ayak tabanının ortasına ve diğer bölgelerine, hafif ve sert şiddette baskılar uygulanıyor.

Böylelikle masaj uygulaması tamamlanmış oluyor. Ancak tüm hareketler, 50 tekrarı bulmalı ve birkaç kere tekrarlanmalıdır. Ortalama 30 dakika süren bu masaj uygulamasından sonra, yalnızca ayaklar değil tüm vücudunuzun rahatladığını hissedebilirsiniz.

Tui na Masajının Etkileri

İlk yapılan masaj uygulaması, belki de ayaklara yapılan masaj türüydü. Ayakları bu kadar önemli kılan şey ise, vücuttaki tüm sinir ağının, ayak tabanlarından geçmesidir. Geleneksel Çin tıbbında, ayak tabanı önemli kabul ediliyordu ve tam 4000 sene öncesinden, birçok hastalığın, ayak tabanından tedavi edileceği biliniyordu.

Bu bilgi günümüze, masaj uygulamaları sayesinde, bozulmadan geldi. Modern tıpta artık bu bilginin doğruluğunu kabul ediyor. Günümüzde masaj uygulamaları, modern tıbbın da tavsiyesi ile tamamlayıcı tedavi olarak uygulanıyor.

Vücuttaki tüm sinir sisteminin ayak tabanından geçmesi, aynı zamanda birçok hastalığın teşhisinde de kullanılıyor.

Ayak tabanına yapılan masaj uygulaması, buradaki kan dolaşımının hızlanmasını ve tüm vücuttaki enerji dengesinin, yeniden sağlanması gibi önemli bir yere sahiptir. Ayak sağlığı aynı zamanda, tüm vücudun sağlıklı olduğu anlamına geliyor.

Gün boyu ayakta duran insanların, tüm vücudunun yorulmasının sebebi, ayak tabanında bulunan sinirlerin gerilmesi ve bunun, tüm vücutta hissedilmesidir. Bu yüzden ayak sağlığı oldukça önemli bir yere sahiptir.

946 total views, 3 today

  

 • Spor Masajı

  Tarafından de 28 Aralık 2017 - 0 Yorumlar

  Spor Masajı Ankara Spor masajı Ankara, masaj çeşitleri arasında en önü çeken masajdır. Çünkü sporcular için tedavi niteliğinde olan bir masaj çeşidi olarak gözlemlenmektedir. Profesyonel spor yapan kişilere, atletlere özel bir masaj çeşidi olarak bilinir herkesçe. Bu masaj çeşidi sporcuları hazır hale getirmeyi amaçlayan bir masaj çeşididir. Spor öncesinde yapılarak olabilecek sakatlamaların önüne geçmek hedeflenir. […]

 • Masaj Yağı Eczane

  Tarafından de 9 Şubat 2018 - 0 Yorumlar

  Masaj Yağı Eczane Türkiye genelinde yağın kullanım sürecinde masaj yağı eczane bünyesinde satılmaya devam edilen bir ürün olarak görüldüğü için aynı zamanda kaliteli olarak da tanımlanabiliyor. Yedi gün yirmi dört saat hizmet veren bölgelerden satın alabilir, istediğiniz koku veya özel bir eklenti bulunan aroma temin etmek istediğiniz taktirde de her zaman için masöz sayesinde size […]

 • Masaj Yağı Gratis

  Tarafından de 15 Şubat 2018 - 0 Yorumlar

  Masaj Yağı Gratis Satışlarında oldukça yüksek rakamlar yakalanmaya başlayan masaj yağı Gratis mağazalarında çok büyük bir kitleye hitap edilebilmesini sağlayabiliyor. Gelecek yıllarda da ilgi görebilmesi ve özellikle de müşterilerin tamamen rahatlayabilmesi için oluşturulması nedeniyle de yağların herhangi bir alan yerine aslında tüm vücuda özel olarak belirlenmiş olması da dikkatlerden kaçmıyor. Yedi gün yirmi dört saat […]